Talkeetna

5 lat temu

Urocze małe miasteczko z ciekawą historią w tle. W letnim sezonie funkcjonuje głównie jako baza wypadowa do wszelkich eskapad wokół Denali, najwyższego szczytu Ameryki Północnej.

1914 0

Z Anchorage do Talkeetny docieramy po około dwóch godzinach jazdy samochodem. Takie widoki czekają przed wjazdem do miasteczka:

Alaska

Na jutro mamy zarezerwowany lot widokowy wokół Denali, najwyższego szczytu Ameryki Północnej. W tej małej mieścinie działa mnóstwo firm oferujących loty widokowe, zjazdy na linie, eksplorowanie pobliskich lodowców, a przede wszystkim jest to baza wypadowa dla ekspedycji zdobywających szczyt.

Denali, wcześniej znana jako Mount McKinley, mierzy 6190 m. Nie jest to najwyższa góra świata w wartościach bezwzględnych. Zajmuje jednak pierwsze miejsce jeśli wziąć pod uwagę wysokość, którą muszą pokonać alpiniści od początku wspinaczki liczonej w metrach nad poziomem morza. Zdobycie szczytu wymaga długiego okresu aklimatyzacji i trwa kilka tygodni.

Talkeetna podobno posłużyła za pierwowzór miasteczka Cicely z serialu „Przystanek Alaska” i muszę przyznać, że nie można jej odmówić uroku.

Alaska
Talkeetna

Część budynków znajdujących się w miasteczku datowanych jest na początek XX wieku. W gospodzie Fairview można zamówić drinka Harding Special, nazwanego na cześć prezydenta Warrena G. Hardinga, który gościł tutaj w 1923. Niestety, chłopu się zmarło kilka dni później i do dzisiaj nie ustają spekulacje, czy śmierć nie nastąpiła aby przypadkiem na skutek słabej jakości serwowanego jedzenia :) Za prezydentem ciągnęły się skandale polityczne i obyczajowe: miał mieć kochanki i nieślubne dzieci. Podróż na Alaskę miała trochę podreperować jego nadszarpnięty wizerunek. Oficjalnie zmarł na zawał serca, ale żona nie zezwoliła na sekcję zwłok.

Alaska
Fairview Inn

W miasteczku działa browar z restauracją Twister Creek, a także multitap Wildflower Cafe. Oprócz tego mnóstwo mniejszych i większych lokali serwujących hot dogi z renifera, domowe lody i inne specjały. Jest z czego wybierać.

Alaska
Talkeetna
Talkeetna
Alaska
Talkeetna

W damskiej toalecie restauracji przy browarze znalazłam na ścianie taki cudowny plakat :D

Alaska
The Timeless Art of Seduction :)

W latach 1997 – 2017 funkcję reprezentacyjnego burmistrza miasta pełnił… kot. Stubbs żył 20 lat i przez ten czas stał się swoistą atrakcją turystyczną. Mówi się, że wybrano go na burmistrza po pisemnych prośbach mieszkańców, którzy odrzucili wszystkie „ludzkie” kandydatury. Prawda jest taka, że miasteczko jest zbyt małe na posiadanie władz administracyjnych, funkcja kota była więc czysto honorowa :) Nie udało nam się niestety zobaczyć tej kociej osobowości w trakcie pełnienia obowiązków służbowych. Jest początek czerwca 2017, Stubbs odszedł do Krainy Wiecznych Łowów 21 lipca tego samego roku.

Talkeetna jest przystankiem na słynnej alaskańskiej trasie kolejowej Alaska Railroad, która biegnie od Seward na południu do Fairbanks na północy stanu.

Alaska
Alaska Railroad

Nocujemy dzisiaj pod namiotem, na maleńkim polu położonym we wschodniej części miasteczka. Niedaleko jest piękny widok na rzekę Talkeetna, która wpada do większej Sustiny.

Pogoda dopisuje, temperatura bardzo przyjemna, można swobodnie chodzić w krótkim rękawku. Jedną z zalet eksplorowania Alaski latem są długie dni i późne zachody słońca. Taki widok mam dzisiaj wieczorem po godzinie 22.

Alaska
zachód słońca, Talkeetna

Post jest częścią relacji Alaska 2017.

PS. Jeśli nie chcesz przegapić moich następnych wpisów, zasubskrybuj bloga, o tutaj. Każdy mój nowy artykuł trafi także do Twojej skrzynki. Nie spamuję :)